Od dawna uważa się, iż największym przyjacielem kobiety są diamenty. Kamienie eksluzywne, seksowne i przede wszystkim kosztowne. Diament z chemicznego punktu widzenia to nic innego, jak czysty węgiel. Będąc bardziej precyzyjnym, diament to odmiana alotropowa węgla. Jest jednak najbardziej twardą substancją stworzoną przez Naturę. Jego niezwykle rzadkie występowanie sprawia, iż jest niezwykle porządanym kamieniem. Swoje zastosowanie w biżuterii ma już od wielu lat, nie brakuje jednak jego imitacji. Kryształki Swarovskiego, cyrkonie, topaz, kwarc.
Ten ostatni to po prostu kamień górski, stosowany od starożytności posiada znacznie mniejszą twardość. Poza tym nie posiada specyficznego dla diamenty załamania światła. Topaz i cyrkonie również nie posiadają tak wysokiego współczynnika załamania światła i dyspersji. Poza tym topaz charakteryzuje się znacznie wyższą gęstością niż diament.
Kryształki Swarovskiego również nie są w stanie idealnie zastąpić diamentu, jednakże znacznie lepiej odnajduję się w tej roli, niż wspomniane wyżej minerały. Czym są jest kryształki Swarovskiego? Można rzec, iż kryształki Swarovskiego to misternie oszlifowane szkło kryształowe.
W 1920 roku Swarovski wraz ze swoimi kryształkami wkracza w świat mody. Mody pisanej przez wielkie m, pierwszym projektantem, korzystającym z wynalazku Daniela Swarovskiego jest sama Chanel. Od tego czasu wszystko wygląda inaczej. W modzie i w jubilerstwie. Nagle wszyscy mogą stać się właścicielami luksusu - diamentu. Wszak które oko rozpozna różnicę? Obecnie kryształki Swarovskiego również zdobywają świat. Co więcej wcale już nie chodzi o to, by coś imitować. Stały się klasą samą w sobie.
W Polsce uznawane są za produkt eksluzywny. Jako element biżuterii kryształki Swarovskiego komponowane są w towarzystwie wysokiej próby srebra - 925 oraz złota. A jaką konkretnie biżuterię mamy na myśli? Przede wszystkim kolczyki, naszyjniki, bransoletki. Biżuteria z kryształkami Swarovskiego to także zawieszki, koraliki beads.