• Ekspresowa wysyłka
    w 24 godziny
  • 14 dni na zwrot towaru
    bez podania przyczyn
  • Wysyłka powyżej 200 zł
    GRATIS

Niektórym osobom wydaje się, że wystarczy przechowywanie naszyjników, kolczyków i wisiorków w szkatułce lub pudełku, by były one bezpieczne. Jest to jednak myślenie mylne, choć trzeba przyznać, że by zapewnić srebrnej biżuterii długą żywotność, wystarczy pamiętać o kilku prostych wskazówkach dotyczących jej przechowywania. Wystarczy zadać sobie dwa proste pytania: jak i gdzie?

Przechowywanie srebrnej biżuterii

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest to, że poszczególne elementy biżuterii nie powinny być wrzucane do tej samej przegródki w szkatułce. Wiele pań natomiast nie tylko często nie segreguje biżuterii, ale również przechowuje złote i srebrne przedmioty w tym samym miejscu.

Dlaczego jest to takie ważne? Srebro i złoto może na siebie nawzajem oddziaływać, co w dłuższej perspektywie może skutkować pogorszeniem jakości srebrnej biżuterii. Przechowywanie w jednym miejscu naszyjników, wisiorków i kolczyków naraża je natomiast na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Żeby nie dopuścić do tych sytuacji, przechowujmy konkretne ozdoby w osobnych przegródkach szkatułki. Wisiorki i naszyjniki natomiast najlepiej jest przechowywać na wieszaku, dzięki czemu nie będą się one plątały.

Jakie miejsce będzie najlepsze?

Jak wspomnieliśmy, ważne jest nie tylko jak przechowuje się biżuterię srebrną, ale także gdzie. Tutaj należy pamiętać o tym, że srebro niezbyt dobrze reaguje z metalem lub szkłem, dlatego najlepiej, by pudełko lub szkatułka, w której trzymamy srebrne ozdoby, była wykonana z drewna.

Srebro nie powinno być narażone też na światło słoneczne, wilgoć i substancje chemiczne. Dlatego najlepiej przechowywać je w zaciemnionym miejscu w pokoju – zapomnijmy tym samym o łazienkach czy parapetach.

Jak użytkować i czyścić biżuterię?

No dobrze! Przechowywanie to jedno, ale przecież nikt nie kupuje kolczyków i naszyjników, by leżały one w pudełku. Warto jednak zakładać biżuterię wyłącznie wtedy, gdy naprawdę chcemy się w niej pokazać, nie narażając jej tym samym na uszkodzenia. Bezwzględnie unikajmy również noszenia jej podczas wykonywania prac domowych i ogrodowych lub relaksu w wannie czy na basenie. Jest ona wówczas narażona na kontakt z wieloma substancjami, które mogą jej zaszkodzić.

Ponadto, może ona wtedy ulec zabrudzeniom. Oczywiście, również wiszące na wieszaku naszyjniki mogą w krótkim czasie pokryć się kurzem, dlatego warto wiedzieć, jak powinno się czyścić te akcesoria.

Do mniejszych zabrudzeń wystarczy delikatna, specjalna szmatka i woda. Jeżeli jednak biżuteria to nie wystarcza, a biżuteria zawiera kamienie, perły czy bursztyny, powinniśmy skorzystać ze specjalnych, przeznaczonych do nich płynów i szmatek.